Tento blog je přesunut na blogger. Navštivte mě na nové adrese: http://moi-personne.blogspot.cz/ !!!

Úvaha o alternativní hudbě

15. ledna 2012 v 15:51 | Moi Personne |  Gothic subkultura - fakta, názory, novinky
V poslední době často přemýšlím o významu výrazu "alternativní hudba". Tento termín vyvolává rozporuplné reakce. Co je to vlastně alternativní hudba? Jak rozpoznat, co se k ní řadí a co ne?
Slovo alternativní samo o sobě nevyjadřuje nic zajímavého. Značí, že je tato hudba odlišná, ale od čeho se vlastně má lišit? Rozhodně by měla být jiná než tzv. hudba středního proudu. Měla by se odlišovat od masově produkované hudby. Pak se mi ale nabízí otázka, zda je například takový metal s tisíci přívrženců alternativní. Názory se různí, já si ale myslím, že není. Alternativní hudba by měla být jen pro určitý okruh posluchačů, kteří ji dokáží správně pochopit a poznat. Co však k alternativní hudbě zařadit? Má tento termín vůbec nějaký význam? Podle mého názoru kdysi určitě význam měl, dnes je však situace jiná. Dříve byly mnohem jasnější hranice mezi středním proudem a jeho alternativami. V určitých dobách byl tento rozpor dokonce politickým problémem. Přívržence této hudby spojovaly společné politické názory či společná filosofie. Tito lidí za své názory museli bojovat, což dávalo hudbě jiný rozměr. Dnes, kdy je prakticky vše dovoleno a kdy za své názory bojovat nemusíme, se stal výraz alternativní hudba symbolem komerce, proti které se tolik bouřil. Stal se značkou, pod kterou se dobře prodává hudba bez myšlenky a filosofie. Když se hudební skupina středního proudu označí jako alternativní, může počítat s tučným výdělkem. Ale je to tak vždy? Já osobně doufám, že není. Stále věřím v duši alternativní hudby a desítky skvělých, ale přesto neznámých hudebních skupin mi dávají za pravdu.

(Toť má krátká školní úvaha, kterou bych nerada nechala v zapomění zapadat prachem. Netýká se konkrétně goth subkultury, ale svou problematikou se i k ní nepřímo vztahuje.)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama