Tento blog je přesunut na blogger. Navštivte mě na nové adrese: http://moi-personne.blogspot.cz/ !!!

Sopor Aeternus

1. ledna 2012 v 23:32 | Moi Personne |  Hudba
V roce 2010 jsem navštívila kontroverzní výstavu Decadence Now!, která se stala nejnavštěvovanější výstavou toho roku. Tato výstava byla rozdělena do několika oddělení. V oddělení nazvaném Šílenství byly k vidění dvě fotky zpěváka/zpěvačky Anny Varney Cantodey. Myslím že není člověka, který by se k pojmu šílenství hodil lépe než on/ona.
Předně bych ráda upozornila, že tato osobnost je opředena mnoha mýty, zatímco pravdivé informace jsou prakticky nedostupné. Anna Varney Cantodea totiž odmítá veřejně vystupovat a rozhovory dává pouze výjimečně a to v písemné podobě. Proto se nedá ručit za úplnou pravdivost informací.

Anna Varney Cantodea je člověkem, který si toho zřejmě hodně prožil. V dětství byl údajně týrán vlastní matkou, později trpěl těžkými chorobami, v jejichž důsledku dokonce načas ztratil zrak. To vše se na něm citelně podepsalo. Dlouhá léta trpěl depresemi, zoufalstvím, strachem a smutkem. V těchto stavech v sobě objevil ženskou osobnost, kterou pojmenoval Anna Varney. Na svou ženskou stránku odkazuje i další částí jména, Cantodea v Latině znamená zpěvačka. Od té doby označuje sám/sama sebe za tzv. (s)he male, což je v překladu cosi jako ženomuž. Také na fotografiích ukazuje svou transpohlavnost, nechává si na nich počítačově upravovat pohlavní orgány.


Během léčby táhlých depresí vznikl také hudební projekt Sopor Aeternus, sloužící k autoterapii, kde je Anna Varney Cantodea jediným členem. Řadí se mezi nejlepší evropské darkwave formace. Hudba je plná nejrůznějších emocí a kontrastů, temné tóny střídají veselé melodie, plíživě znějící zpěv přechází až v jekot či pláč. Texty se často zabývají smrtí, bolestí, smutkem, samotou a podobnými náměty. K tomu se váže i jménu projektu, Sopor Aeternus znamená věčný spánek či spánek smrti. Zpěv doprovází mnoho hudebních nástrojů, od středověkých až po syntezátory.


Sopor Aeternus je rozhodně zajímavý projekt, který stojí za poslech, už jen proto, že není produktem komerce, ale skutečných lidských prožitků. Alespoň já jsem toho názoru. Myslím si, že někdo, kdo nepořádá veřejné placené koncerty a desky vydává jen v omezeném nákladu, nemůže být vypočítavou továrnou na peníze.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama