Tento blog je přesunut na blogger. Navštivte mě na nové adrese: http://moi-personne.blogspot.cz/ !!!

Gothic Rock (podstata a vývoj subkultury)

7. ledna 2012 v 20:03 | Moi Personne |  Gothic subkultura - fakta, názory, novinky
Jelikož pravdivých informací o goth subkultuře není nikdy dost, uvádím zde svůj starý článek o vývoji hudby a s ní celé subkultury. Více informací můžete hledat na českých gothic stránkách, www.sanctuary.cz.Gothic, goth. Slova, vyvolávající nejrůznější emoce. Na internetu se nachází mnoho zavádějících článků s informacemi buď polovičními, nebo zcela mylnými. Gothici, neboli goths, bývají často zaměňováni s metalisty, bývá jim chybně přisuzován satanismus, násilí, deprese a podobně. Také bývá, ne zcela správně, spojován s tzv. dark art. "Temné" obrázky mohou být sice působivé, ale nejsou podstatou stylu gothic. Navzdory tvrzení mnoha internetových blogů se tento styl točí především kolem hudby, a to gothic rocku, nikoli gothic metalu.
Gothic rock vznikl v 70. letech 20. století, pojmenován byl však až v letech 80., kdy se definitivně oddělil od punku. U jeho zrodu stál již zmíněný punk rock, glam rock a post punk. Gothic rock na rozdíl od punku nehledá inspiraci v politice, ale především v umění, intelektuálních hnutích, romantismu atd. Velice důležité jsou prvky hororu, které se výrazně promítly i do vzhledu příslušníků subkultury.
Vzniku stylu předcházely různé hudební formace, které ovlivnily jeho pozdější vývoj. Mezi takové umělce patří například David Bowie, který svým bezpohlavním vzhledem ovlivnil módní stránku budoucího stylu. Navíc on sám nazval své album z roku 1974 jako gothické. Jiným vlivem byla také post punková skupina Joy Division, kterou gothická subkultura později přijala za svou.
Současně s gothic rockem vznikal i jeho blízký příbuzný, deathrock. Asi nejznámějším zástupcem deathrocku je americká skupina Christian Death. Jejich zpěvák Rozz Williams přiznává, že svou inspiraci čerpal i z anglického goth rocku.
Gothic styl se v průběhu času téměř periodicky měnil, rozšiřoval, přibývali noví interpreti. Proto jej dělíme na tzv. tři vlny nebo generace.

PRVNÍ GENERACE (1979 - 85)
Na počátku této generace styl ještě nebyl nazýván gothic, skupiny se označovaly jako post punkové či new wave. V této době působili kapely Joy Division, The Cure či Siouxie and the Banshees, které byly sice post punkové, ale goths si je oblíbili a přivlastnili jako gothické. Většina interpretů té doby pocházela z Anglie. Zde také vznikla skupina Bauhaus. Jejich pilotní singl Bela Lugosi's Death byl označen za vůbec první stoprocentní gothic nahrávku. Píseň Bela Lugosi's Death se stala neoficiální gothic rockovou hymnou a zazněla i ve filmu Hlad (The Hunger) s Davidem Bowiem a Catherine Deneuve.
Původně byly pojmy gothic, goth, goths používány v souvislosti s deathrockovými a post punkovými kapelami, pro scénu jako takovou bylo toto označení zavedeno až v roce 1983.
Byly zakládány kluby, ve kterých se subkultura mohla dále rozvíjet. První byl Batcave (deathrock bývá někdy oznčován jako batcave) a následovaly další. Mezi lety 80 až 82 vzniklo několik významných kapel, mezi nimi Sisters of Mercy, Specimen, Sex Gang Children či Alien Sex Fiend.DRUHÁ GENERACE (1985 - 95)
V tomto období docházelo k mísení stylů a k medializaci. Evropská goth scéna se křížila s deathrockem a novoromantismem, později také s postindustriální scénou a s příchodem známých Depeche Mode, mísících industrial s popem, pronikl do gothic rocku i synth pop.
Během této vlny se také více kapel stalo mediálně známými. Mluvilo se o nich v rádiu, v televizi, figurovali také v hudebních časopisech. Skupina Bauhaus se objevila ve filmu Hlad, který podpořil prolínání stylů. To vše napomohlo dalšímu růstu subkultury, zároveň to však vedlo ke ztrátě semknutosti, tajemna a odlišnosti z pohledu veřejnosti a k přílivu tzv. pozérů.
V této době také nejvíce zářila kapela Sisters of Mercy. Zpěvák Andrew Eldritch byl uznáván jako vzor všech goths, anglicky the Godfather of Goth. Sisters používaly typický prvek pro goth kapely - automatického bubeníka, kterého používají dodnes.TŘETÍ GENERACE (1995 - současnost)
Během třetí vlny vstoupilo na scénu mnoho nových kapel, např. London After Midnight, Rosetta Stone, The Crüxshadows, Love Like Blood, Two Witches a další. Vznikaly nové labely, hudba se začala hromadně vydávat na CD a na internetu. Důsledkem toho byla globalizace hudby. Gothic rock se také mísil s klubovou taneční hudbou.
Ve druhé polovině 90. let začaly velké labely z důvodu prodejnosti označovat hardrockové a metalové kapely jako gothické, typické je například označení symphonic metalu jako gothic metal. Kapelami mylně známými jako gothic jsou například Nightwish, HIM či Marilyn Manson. K už tak pokroucené pověsti přispěl i masakr na Columbine High School, kde dva mladíci v černých kabátech postříleli své spolužáky. Ve skutečnosti však tito duševně nemocní studenti neměli s goth subkulturou společného nic.
Po roce 2000 se některé kapely rozhodly oživit umírající deathrock (Cinema Strange) a oldschool (koncerty Bauhaus a The Cure).MÓDA
Ač je pro subkulturu nejdůležitější hudba, na první pohled je vidět jiný, také důležitý prvek - móda. V úvodu jsem zmínila vliv hororových filmů a také Davida Bowieho. Další osobností, která inspirovala budoucí goths, byl zpěvák známých The Damned, Dave Vanian, se svou image upíra.
Gothic móda má sice některé výrazné rysy, které se promítají do outfitů většiny goths, hlavní podstatou je však kreativita. Původní goths holdovali metodě DIY (do it yourself, tzn. udělej to sám) - vlastní výrobě či předělávání oblečení. V současné době bohužel vlastní fantazie ustupuje goth obchodům, přesto se však najde řada goths, kteří stále uznávají oldschool a DIY.
Oblečení goths bývá po vzoru hororových postav často černé, není to však podmínkou. Především novější styly holdují barvám. Zvláště příznivci elektronické hudby se rádi oblékají do barev, i těch neonových.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama